Alüminyum Kompozit Panel

Alüminyum kompozit panel; bir plastik çeşidi olmakla beraber polietilen adıyla bilinen maddelerin her iki yüzeyinin de alüminyum levha ile kaplanması ile oluşturulmaktadır. Bir yapı malzemeleri arasında olan ürün son derece kullanışlı olup kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Marine kontrplak, alüminyum plaka, doğal ahşap kaplama gibi farklı malzemeler ile kaplanmış olan kompozit paneller genel olarak alüminyum malzemelerden üretilmektedir.

Birbirinden farklı çeşitleri olduğu için sık bir şekilde tercih edilmektedir. Her iki yüzeyi de 0,30 mm, 0,50 mm, 0,21 mm veya özel ölçü gibi çeşitli kalınlıkları bulunan alüminyum kompozit paneller çevre dostu polietilenden meydana gelmektedir. Tamamen çevre dostu polietilenden üretilmekte olan kompozit paneller farklı alanlarda genelde cephe ve reklam sektörü arasında  tercih edilen paneller arasında yer almaktadır.

Alüminyum Kompozit Panel Kullanım Alanları

Söz konusu ürünlerin birbirinden farklı çeşitli kullanım alanları vardır. Bu doğrultuda alüminyum kompozit panellerin banka, otel, alışveriş merkezi ve metro istasyonlarında kullanıldığını ifade etmek mümkündür. Bunun yanı sıra alüminyum paneller hem dış mekanlarda hem de iç mekanlarda kullanılabilir. Özellikle cephe giydirmede de yoğun bir şekilde kullanılabilen kompozit paneller dekorasyon ve reklam panoları olarak da yoğun bir ilgi görebilmektedir.

Hemen her alanda son derece önemli bir kullanım alanına sahip olan söz konusu ürünlerin kendilerine has çeşitli özellikleri vardır. Bu özellikler genel olarak aşağıdaki gibi açıklanabilir.

  • Son derece dayanıklı ve uzun ömürlüdür.
  • Diğer cephe kaplama malzemelerine oranla daha hafif bir yapıya sahiptir.
  • Düzgün yüzeyli, darbelere ve kırılmaya karşı dayanıklıdır.
  • İşlenmesi kolaydır.
  • Bakım ve temizliği kolaydır.
  • Geniş renk seçeneğine sahiptir.
  • Bunların yanı sıra titreşim emme özelliği bulunan korozyona son derece dayanıklı bir yapısı bulunmaktadır.